פשפים ופרעושים הם אחד המזיקים שממש אי אפשר לחיות לידם. התקפה של פרעושים או פשפשים מגרדת בצורה איומה שלא נותנת מנוחה ומחייב הדברה באופן דחוף. פרעושים יכולים להגיע לבית, באמצעות חתול המתמקם ליד החלון שלכם או יונים המקוננות על החלון. ולמעשה,  מדובר בשני מזיקים שונים, שאופן ההדברה שונה כדי להביא למיגור מוחלט שלהם מהמתחם הנגוע. לפניכם כל המידע הנחוץ כדי להבדיל בין השניים ולהבין כיצד מומלץ להתמודד עם המזיקים הטורדניים שעוקצים ומתרבים בקצב מהיר.


פרעושים או פשפשים?

בעוד שפרעושים מתמקמות על  חיות המחמד שאנו מגדלים וכך מגיעות אל הבית או החצר שלנו. פשפשים מגיעים בדרכים שונות. ישנם סוגים שונים של פשפשים ולכל אחד מהסוגים תנאי מחיה שונים ותכונות שונות :פשפשי גינה, פשפש המיטה וכדומה.

מהם פשפשים ?

צורתם של הפשפשים שטוחה ובעלי כנפים למרות שאינם יכולים לעוף. הפשפשים נמצאים בתנועה מתמדת אחר מקור למציצת דם, לכן לרוב יטפסו על חיות המחמד הביתיות שהם מקור נוח למזון. פשפשים בבית נבחין רק כאשר הגוף שלנו יתמלא בעקיצות צורבות שמשאירות סימן נפוח על העור העקיצות של הפשפשים יכולות להיות גם מתחת לגובה הברכיים אך גם באזור הבטן ובאזורים גבוהים יותר בגוף.

ברוב המקרים פשפשי מיטהיקננו בתוך המיטה או  הרהיטים שלנו, שם יש להם את התנאים האידיאלים המאפשרים להם בית גידול אופטימלי. לא קיימת סכנה של העברת מחלות על ידי פשפשים אך הם ללא ספק מהווים מטרד גדול מאוד כאשר הם נמצאים במיטה שלנו או בחדר הארונות.

נקבת הפשפש מסוגלת להטיל מאות ביצים אך היא לא מטילה את כולן בבת אחת אלא במשך כמה ימים לאחר העקיצה ומציצת הדם. הזחלים שבוקעים מהביצים קטנים יותר וצבעם בהיר, מה שהופך את היכולת לזהות אותם לקשה מאוד. לאחר בקיעתם מהביצים הם מחפשים מיד פונדקאי שבאמצעותו יוכלו להתפתח ולגדול. 

מהם פרעושים ?

הפרעוש ניזון מדם, אותו הוא מוצץ מכל יצור חי שנמצא בקרבתו, וכך הוא גדל ותפתח ומטיל ביצי פרעושים נוספות שיבטיחו את המשך קיומו. לפרעושים יש שלושה שלבים עיקריים שמאפיינים את שלבי חייו – השלב שלו כביצה, השלב שלו כפרעוש קטן , והשלב שלו כפרעוש בוגר.  יש להם יכולת מופלאה לנתר לגבהים ומרחקים. הזחלים חיים על רצפת הבית או הקרקע בחצר והם יכולים לקבל תזונה מכל חומר אורגני שנמצא בקרבת מקום. ביצי פרעושים יכולות לשרוד תקופה ארוכה מאוד מבלי לבקוע כלל. ברגע שהטמפרטורה תהיה חמה מספיק, הן יבקעו והפרעוש הקטן יתחיל לקפץ במטרה לאתר מקורות דם.

פרעושים אוהבים בעלי חיים בעלי פרווה כגון: כלבים, חתולים, וכל בעל חיים אחר שגופו מכוסה פרווה ואין ביכולתו הפיזית לגרש בכוחות עצמו את הפרעוש מעליו.  עקיצה של הפרעושים תהיה לרוב מתחת לגובה הברכיים.

הפרעוש יכול לזהות מקורות חום, כך הוא מגיע אל בני האדם ובעלי החיים כדי למצוץ מהם דם. לאחר שגדל והפך לפרעוש בוגר, הוא מיד מתחיל להטיל ביצים באזור שבו הוא נמצא. נקבת הפרעוש מסוגלת להטיל כ – 300 ביצים במהלך חייה, והביצים יכולות לבקוע כשבוע לאחר ההטלה, במידה והטמפרטורה חמה מספיק. בתקופה שבה הם יש לו יכולת הישרדות גבוה מאוד.

טיפול הדברת פשפשים ופרעושים בבית

 

לפני שמתחילים להדביר חשוב להכין את הבית לקראת ההדברה. תוכלו לקבל הדרכה מהמדביר לפני ההדברה וחשוב לבצע את השלב הראשוני על מנת למנוע הישנות של הבעיה. יש לאוורר את השטיחים ולשאוב אותם היטב,להרתיח בטמפרטורה גבוהה את הסדינים והשמיכות בבית,  . במידה ויש חיות מחמד בבית יש לדאוג לנקות אותם מהפשפשים או פרעושים, לשים ל הם קולר מיוחד נגד פרעושים.   רק  לאחר שביצענו את כל עבודות ההכנה הללו ניתן להתחיל בהדברה מקצועית שתשלים את העבודה וינקואת הבית באופן מלא.

 

הדברה נגד פרעושים ופשפשים

הדברה נגד פשפשים ופרעושים בבית תתבצע לרוב באמצעות ריסוס אך ישנה אפשרות להשתמש גם בסוגים שונים של אבקות נגד פשפשים ופרעושים, אותן צריך לפזר במרחבים אסטרטגיים בבית, וכך להביא לתוצאה של הדברה יעילה.